Dreams in Africa worstelt met fondsenwerving

Geplaatst op maandag 3 november 2025 Herman van Gaal

LAND VAN CUIJK – Maartje van Leuven uit Boxmeer is voorzitter van de Dreams in Africa Foundation. De stichting ondersteunt in Ghana lokale gezinnen met microkredieten, zodat zij een eigen bedrijf kunnen opzetten en een stabiel inkomen opbouwen. Daarmee wil de organisatie bijdragen aan duurzame ontwikkeling en minder afhankelijkheid van buitenlandse hulp. Toch blijkt het voor de Boxmeerse stichting steeds moeilijker om voldoende geld bijeen te brengen.

Betrokkenheid bij Ghana

Van Leuven raakte een aantal jaren geleden betrokken bij de stichting na vrijwilligerswerk in Ghana. “Sindsdien ben ik verliefd op het land,” vertelde ze in een gesprek bij Omroep Land van Cuijk. Dreams in Africa werkt samen met twee lokale organisaties: Friends Foundation in Klikor, aan de grens met Togo, en Future Stars nabij de hoofdstad Accra. Beide organisaties zijn zelfstandige Ghanese NGO’s die eigen projecten uitvoeren en bij de stichting financiering kunnen aanvragen.

Lokale projecten en microfinanciering

De stichting financiert uiteenlopende projecten, van schoolboeken en lerarentrainingen tot kleine ondernemingen. De nadruk verschuift steeds meer naar microfinanciering: kleine leningen aan gezinnen die een bedrijfje willen starten, zoals een bakkerij, zeepmakerij of kippenhouderij. “We willen dat gezinnen op eigen kracht verder kunnen,” aldus Van Leuven. “Als onze steun ooit wegvalt, moeten ze zelf in hun onderhoud kunnen voorzien.”

De selectie van gezinnen gebeurt in Ghana door Friends Foundation. Daarbij wordt gekeken naar families met kinderen die in financiële nood verkeren, maar ook de mogelijkheden hebben om een onderneming te beginnen. De stichting stimuleert daarnaast sparen, zodat gezinnen beter voorbereid zijn op tegenslagen.

Moeizame fondsenwerving

Ondanks de positieve resultaten in Ghana heeft Dreams in Africa moeite om voldoende financiële middelen te vinden. Van Leuven geeft aan dat het aanvragen van subsidies vaak zonder succes blijft. “We hebben drie subsidies aangevraagd, maar geen enkele is toegekend. Er zijn zoveel organisaties die steun vragen,” zegt ze. De stichting kreeg onlangs wel een lokale subsidie van 2.000 euro en haalde 300 euro op met een benefietfeest, maar dat is bij lange na niet genoeg om de benodigde 10.000 euro voor het microkredietproject te realiseren.

Daarnaast vindt Van Leuven het persoonlijk lastig om actief om geld te vragen. “Ik ben niet iemand die gemakkelijk bedrijven of bekenden benadert voor sponsoring,” vertelt ze. “Veel van mijn netwerk bestaat uit studenten. Dan houdt het snel op.”

Bezoek en samenwerking

Maartje bezoekt de projecten gemiddeld eens per drie jaar. Zij bekostigt deze reizen zelf om ervoor te zorgen dat het grootste deel van de donaties rechtstreeks in Ghana terechtkomt. “We werken op basis van vertrouwen,” zegt Van Leuven. “De omstandigheden zijn soms armoedig, maar het geld wordt goed besteed.”

Nieuwe bestuursleden gezocht

De stichting kampt niet alleen met financiële tekorten, maar ook met een tekort aan bestuursleden en vrijwilligers. Vooral op het gebied van sponsorwerving en projectfinanciering zijn extra krachten nodig. Oud-presentator Frank Peters van omroep Land van Cuijk is onlangs toegetreden tot het bestuur om te helpen bij het ontwikkelen van nieuwe initiatieven.

Toekomst en duurzaamheid

Dreams in Africa wil de komende jaren blijven investeren in duurzame groei. Van Leuven hoopt dat de lokale gemeenschappen in Ghana op termijn minder afhankelijk worden van steun uit Nederland. “Het doel is dat de families die we nu helpen hun lening terugbetalen met een kleine rente,” zegt ze. “Met dat geld kunnen we weer nieuwe gezinnen ondersteunen. Zo groeit de gemeenschap stap voor stap verder.”

Terug naar nieuwsoverzicht