Romeinse opgravingen Cuijk geplaagd door indringers op zoek naar waardevolle vondsten; gemeente ontkent
CUIJK – Bij de Romeinse opgravingen op het Nutricia-terrein werden woensdag gasten ontvangen in het kader van een open dag, maar de archeologische werkzaamheden zouden ook ongenode gasten trekken. Nadat de archeologen naar huis gaan,zou het regelmatig gebeuren dat mensen met vergelijkbare veiligheidskleding binnendringen op het terrein in de hoop zelf een waardevolle vondst te doen.
Archeoloog Ester Schraven vertelde tijdens de open dag over de tactiek van de indringers en de impact ervan op de archeologen. “De tactiek is dat ze wachten tot tien over half vijf. Dat zijn de archeologen naar huis, maar valt het niet voor voorbijgangers als je er met een veiligheidshesje en een helm op rondloopt. Die denken dan: oh ze zijn, nog aan het werk. Ze komen over de hekken, door de hekken, ondanks de camera’s die we hebben hangen ter beveiliging.”
De gemeente Land van Cuijk weerspreekt de lezing van Schraven. "De Gemeente en de beide opgravingsbedrijven hebben geen enkele aanwijzing dat er bij dit project sprake is van ongenode gasten die aanwezig zijn geweest op het terrein of die zaken van het terrein hebben meegenomen", aldus een woordvoerder van de gemeente. "Om te voorkomen dat dit zich voordoet worden dagelijks alle locaties waar is gewerkt, volledig afgewerkt en worden eventuele vondsten aan het eind van de dag meegenomen. Het terrein is omgeven met hekken en er is cameratoezicht om diefstal te voorkomen."
De gemeente vermoedt een misverstand. "In het (verre) verleden is namelijk wel degelijk sprake geweest van grafroof. In de achttiende, negentiende en twintigste eeuw gingen Cuijkenaren met een schepje door het grafveld heen waarbij ze smalle baantjes groeven", zegt de woordvoerder. "Ook in de jaren 70 van de vorige eeuw zijn bij de bouw van de fabriek meerdere graven gevonden waarvan een groot deel is meegenomen. Dit alles was nog voor de tijd waarin archeologie bij wet gereguleerd was en heeft geen betrekking op de huidige opgraving."
Graafbak eroverheen
De vondsten die de archeologen al blootgelegd hebben, zijn ook niet veilig, omdat die nog op het terrein aanwezig kunnen zijn, houdt archeoloog Schraven vol. “Zo hebben we een dakpangraf gevonden aan het eind van een dag”, zegt ze. “Om ervoor te zorgen dat mensen daar niet bij kunnen komen, hebben we er de graafbak van de graafmachine eroverheen gezet. Zo ver moeten we gaan om onze vondsten te beschermen.”
"Voor een archeoloog is het verschrikkelijk"
Het is niets unieks, vertelt Schraven. “Ik heb hetzelfde eerder bij een opgraving van een laat-Romeins grafveld in Nijmegen meegemaakt, dat je ’s ochtends kwam en er overal knikkerputjes zaten. Mensen hebben er gewoon lak aan. Ze gaan met een metaaldetector rond en zo verdwijnen zaken. Los van de economische waarde, voor een archeoloog is het verschrikkelijk. Niet alleen weten wij niet wat er weg is, de hele context is weg.”
De gemeente Land van Cuijk ontkent dus dat het verhaal van Schraven van toepassing is op de opgravingen in Cuijk. Navraag wijst echter uit dat verschillende leden van de Werkgroep Archeologie Cuijk het verhaal bevestigen.