Vanuit Oeffelt door Europa: Barbecueën met rendiervlees tussen de fjorden
FLÅM – Jeffrey van Lier uit Oeffelt woont in een camper in het Noorse Flåm en vierde daar de nationale feestdag op 17 mei met parades, barbecue en traditionele kleding. Hij leidt toeristen rond op het fjord en ziet veel overeenkomsten met Nederlandse feestdagen. Dat vertelde hij in het programma De Ochtendclub op Omroep Land van Cuijk radio.
De nationale feestdag van Noorwegen werd volgens Van Lier uitbundig gevierd. “We begonnen ’s ochtends met een gezamenlijk ontbijt, daarna trok er een parade met kinderen door het dorp”, zei hij in het radiogesprek. “In de middag zaten we met collega’s op het terras in de zon, en ’s avonds hebben we gebarbecued.” Van Lier ziet veel overeenkomsten met Koningsdag, al dragen Noren traditionele klederdracht in plaats van oranje kleding.
Wonen in een camper aan het fjord
Sinds enkele maanden woont Van Lier in een camper in Flåm. Hij leidt er toeristen rond per boot. “Ik ben eigenlijk de hele tijd in de buurt gebleven. Alleen voor boodschappen ben ik één dag weggeweest,” vertelde hij. “Maar met collega’s is er genoeg te doen. We organiseren barbecues of ondernemen iets in het weekend.”
Langste dag en oude tradities
Naast 17 mei kent Noorwegen ook andere feestdagen die doen denken aan Nederlandse gewoonten. “Ze vieren hier bijvoorbeeld de Dag van de Arbeid, en op 21 juni is het Midzomer, de langste dag van het jaar”, aldus Van Lier. “Dan worden er grote vuren aangestoken en zijn er allerlei feesten.” Volgens hem is de invloed van de Noordse mythologie nog merkbaar, vooral in lokale namen en verhalen. “De kerken zijn nu christelijk, maar vroeger waren ze meer op die mythologie gebaseerd.”
Reiziger Jeffrey van Lier is iedere woensdag te horen in het radioprogramma 'De Ochtendclub' en deelt zijn reiservaringen via Instagram.com/wanderlier_roadtofreedom