Vanuit Oeffelt door Europa: Op zoek naar stilte in Noorse dorpen

Geplaatst op woensdag 28 mei 2025 Gerjan Cluistra

FLÅM – Jeffrey van Lier woont en werkt deze zomer in het Noorse Flåm en vertelt wekelijks over zijn avonturen in De Ochtendclub op Omroep Land van Cuijk radio. Deze week verkende hij met zijn camper de afgelegen dorpen rond het fjord.

Klik hier voor audio

Tussen tunnels, regenbuien en fjordlandschappen trok Jeffrey langs kleine Noorse dorpjes, waarvan sommigen niet groter zijn dan Sint-Agatha. “Er zijn plekken met maar twintig of dertig inwoners”, vertelt hij via een ruisende verbinding vanuit een tunnel. “In het ene dorp wonen zelfs meer geiten dan mensen.”

Bezoek aan een van de kleinste staafkerken

Bijzonder was zijn bezoek aan een van de kleinste staafkerken van Scandinavië. “Een staafkerk is volledig van hout en gebouwd zonder spijkers of schroeven”, legt Jeffrey uit. “De constructie rust op zes staande staven. Ooit stonden er zo’n duizend in Noorwegen, nu zijn er nog 28 over.”

Van toerist tot tunnelreiziger

Met de camper doorkruist hij de regio. Fietsen is er geen optie, legt hij uit. “De tunnels zijn kilometers lang en daar mag je niet fietsen. De langste tunnel waar ik net doorheen reed was 24,5 kilometer.”

Onderweg naar het zalmmuseum

Jeffrey sloot zijn toeristische verkenning af met een rit richting Lærdal, waar hij collega’s ontmoet bij het lokale zalmmuseum. “Daar draait het niet om zalm eten, maar om hoe ze hier in de rivier worden gevangen. Die rivier staat daar echt om bekend.”

Reiziger Jeffrey van Lier is iedere woensdag te horen in het radioprogramma 'De Ochtendclub' en deelt zijn reiservaringen via Instagram.com/wanderlier_roadtofreedom

Terug naar nieuwsoverzicht