Mark van Erp lanceert unieke likeurkaas vanuit Land van Cuijk Boert Bewust

Geplaatst op zondag 20 april 2025 Herman van Gaal

Mark van Erp  sluit zich aan bij ‘Land van Cuijk Boert Bewust’ – focus op ambacht, verbinding en streekproducten

BOXMEER / SINT ANTHONIS – Op 11 mei onthult melkveehouder Mark van Erp samen met zijn familie het officiële bord van ‘Land van Cuijk Boert Bewust’. Dit initiatief verbindt boeren met burgers en benadrukt duurzame landbouw en transparantie. De onthulling is meer dan symbolisch: het markeert ook de lancering van twee unieke streekproducten – likeurkaas en bierkaas – die de familie Van Erp met passie ontwikkelde.

“Het is belangrijk dat mensen weer weten waar hun eten vandaan komt,” zegt Mark tijdens een radio-interview bij Plein 33. “Daarom vinden wij het zo waardevol om aan te sluiten bij Boert Bewust. Het draait om verbinding tussen boer en burger – en dat willen we op een positieve, lekkere manier doen.”

Familiebedrijf met geschiedenis én toekomst

De boerderij van de familie Van Erp kent een lange geschiedenis. Opa begon in 1939 met een gemengd bedrijf. Inmiddels runnen Mark, zijn broer Joost en hun ouders het moderne melkveebedrijf op dezelfde locatie in Sint Anthonis. “We werken echt als familie samen. Iedereen heeft z’n eigen taken, maar de beslissingen nemen we samen.”

De boerderij telt melkvee en doet daarnaast aan akkerbouw, deels voor eigen voer en deels voor consumptie. Naast topkwaliteit melk – waarvan een deel naar babyvoeding gaat – ontstond de wens om ook lokaal iets te kunnen bieden. Dat leidde tot een bijzondere ontwikkeling: ambachtelijke kaas van eigen melk.

Kaas met een twist: likeurkaas en bierkaas

Met hun volle melk – dus niets afgeroomd – besloten de Van Erps geen standaardkaas te maken, maar een kwaliteitsproduct dat je proeft. “Onze kaas wordt gemaakt met alle goede stoffen uit de melk nog intact. Dat proef je. En: onze kaas moet gewoon écht rijpen. Dus als de oude kaas op is, dan is ‘ie op. Geen jongere kaas die we dan als oud verkopen,” aldus Mark.

Dankzij samenwerking met Harm van Dijk van Onze Zuivel uit De Rips ontstond een prachtige lijn kazen: van jong tot oud, kruidenkaas én... smaakexperimenten. Zo is er sinds kort likeurkaas in samenwerking met Leon van Wely Likeur en een aankomende bierkaas met de Nijmeegse brouwers van Mannenpap.

“Likeurkaas? Dat is écht iets bijzonders,” lacht Mark. “Het is een combinatie van de romigheid van kaas met de warme, rijke tonen van likeur. Denk aan een smaakbeleving die je misschien kent van koffie met een scheutje likeur – maar dan verfijnder.”

Ook de bierkaas werd met veel zorg ontwikkeld en gaat binnenkort in première. “We stonden op een bierfestival in Cuijk en raakten aan de praat met brouwerij Mannenpap. Die klik was er meteen. Het resultaat is een smeuïge kaas met subtiele biertonen – perfect voor bij een speciaalbiertje.”

11 mei: feestelijke onthulling én proeverij

De aansluiting bij Land van Cuijk Boert Bewust wordt gevierd op zaterdag 11 mei, vanaf 14.00 uur. Dan vindt de onthulling van het bord plaats door wethouder Mark Janssen van Gaal en raadslid Thomas van der Meer (D66), initiatiefnemer van de lokale korte keten. Aansluitend begint de jaarlijkse koeiendans: het moment waarop de koeien voor het eerst weer naar buiten mogen – altijd een spektakel.

Bezoekers kunnen die middag genieten van een proeverij van streekproducten:

  • De nieuwe likeurkaas en bierkaas,

  • Speciaalbier van Mannenpap,

  • Likeur van Leon,

  • én uiteraard de rest van de heerlijke kazen van de familie Van Erp.

Transparant, duurzaam en gastvrij

De familie Van Erp is transparant over hun werkwijze. Zo dragen alle koeien een sensor die continu gezondheid en gedrag monitort. En: ze verkopen hun kaas lokaal via winkels én vanuit een koelbox aan de weg, op basis van vertrouwen met een QR-code. “Dat werkt goed. En zo houden we het persoonlijk,” zegt Mark.

Hun deelname aan Boert Bewust past naadloos in hun missie: streekproducten maken met liefde en vakmanschap, én mensen verbinden met het boerenleven.

Bezoek 11 mei vanaf 14.00 uur de boerderij in Sint Anthonis voor de bordonthulling, de koeiendans en vooral: een smaakvolle kennismaking met de likeurkaas en bierkaas.

Terug naar nieuwsoverzicht